Nem lesz ma piac, és a közeljövőben hivatalosan nem is lehet.
Szalainé dr. Németh Annamária helyettes jegyző tájékoztatása és a törvényi hivatkozások olvashatóak a gyorujbarat.hu-n. „Akármilyen kismértékű piacról is legyen szó, amennyiben ott a kereskedelmi törvény fogalmai szerint forgalmazás illetve kereskedelmi tevékenység folyik, a piacengedély beszerzése elkerülhetetlen.” A levél többi részéből meg az derül ki, hogy ez több mint bonyolult. Ráadásul, ha ez a piac önkormányzati területen folyik, akkor ehhez közterület használati engedély is kell. Gondolom ez csak akkor szükséges, ha nem az önkormányzat tartja a piacot, de ez itt fel sem merül.
Előzmények
A Falubarát Győrújbarát Egyesület már a 2006-os választási programjában is tervezte a piac létesítését. Szembesülve a számos bonyolultnak tartott feltétellel és felmérve a megvalósítás lehetséges költségeit az elmúlt években a piac nem valósult meg.
A 2010-es önkormányzati választások idején ismét új lendületet kapott a piac megvalósításának gondolata. Turbók Arnold Bertalan polgármester jelölt a programjában szerepeltette is a piac létrehozását, tájékozódott a megvalósítás lehetőségeiről. A Falubarát Egyesület továbbra is megvalósítandó céljai között szerepeltette a piac lehetőségét, valamint több képviselő jelölt is szívügyének tekintette ezt a közösségi lehetőséget. Közülük Dr. Palla Roland lett képviselő, majd alpolgármester.
A piac létesítésének szabályai nem lettek könnyebbek. Valamilyen köztes utat keresett a testület és létrejött a „nem piac” és „nem vásár”, aminek nem tudom pontosan milyen nevet adtak. Egy alakalommal volt „nem piac” a második alkalommal már elmaradt, ugyan a lendület még tovább vitte, néhányan megjelentek, de gazdája már nem volt, a felelősségvállalás is elmarad. Ma lenne a harmadik alkalom.
Hogyan tovább?
Költségek nélkül nem ment. Megpróbáltuk, megfulladt. Ki akar piacot?
Doktor urat nem úgy ismertük meg, mint akit könnyen lehet lebeszélni arról, amit a fejébe vesz, ő a piac híve volt és gondolom most is az. Zólyomi Péter képviselő a Falubarát Egyesület elnöke szintén a piac támogatója. Úgy látszik a megosztottnak titulált testület egy dologban mégis egyet ért. Megismerhettem Juhászné Árpási Irma véleményét is a piacról. Ő többek között az őstermelőkkel folytatott beszélgetései alapján és az első „piacon” való érdeklődés mértékéből alakította ki álláspontját, szerinte a piacnak nincs létjogosultsága. Nem fogja támogatni a testületet abban, hogy a piac létesítésére az önkormányzat pénzt fordítson.
Tény, hogy a piac megvalósítására hivatalos költségbecslés nem készült, úgyhogy nem tudjuk, hogy mennyit kell kiadni egy ilyen beruházásra. Véleményem szerint ez lenne az első lépés a piac megvalósítása felé.
A következő lépés talán egy reprezentatív felmérés lehetne, hogy a helyi termelők milyen mértékben vennék igénybe a piacozás lehetőségét. Ha ezen az úton járunk, akkor nem lesz egyhamar piac, de ha szükséges, akkor végig kell járni.
Én szeretnék piacot. Ott voltam mindkét alkalommal, vásároltunk is, tetszett a hangulat, érezni lehetett, hogy ez nem csak egy árusító hely, hanem egy közösségi színtér. Úgy gondolom az ilyen kezdeményezések tehetnek élhetőbbé egy települést.
Kérem, a települési képviselőket, hogy akik a szívükön viselik a piac sorsát kezdeményezzék mielőbb a megvalósítás lehetőségének a felmérését egy konkrét költség felmérés elindításával.
A piac megvalósításáról párbeszéd folyt és folyik a Baráti Blogon.
http://www.fvm.gov.hu/main.php?folderID=957&articleID=16134&ctag=articlelist&iid=1
A Vidékfejlesztési Minisztérium honlapján olvasható a fenti piaci témánkba szóló rendelet. A rendelet célja, hogy a kistermelők 40 km-es körzetben közvetlenül a fogyasztóknak adhassák el termékeiket – beleértve e régióban működő közintézményeket is.
Az állami cél az, hogy a fogyasztókhoz közvetlenül eljuthasson a hazai termelő jó minőségű áruja, olcsón. Így mindkét fél jól jár. A kistermelő többet kap mintha a multihoz vinné, a vevőnek sem kerül többe, mint a multinál, de legalább tudja mit eszik. A multik rosszul járnak? Ne féltsük őket!
A saját érdekünket tekintsük!
Úgy tűnik a civil észjárás és a kormányzati cél piac ügyben Győrújbaráton egy irányba mutat.
Az önkormányzatunk azonban, a polgármesterrel az élen mindezt nem érti…
„Helyi piacok létesítésének propagálási szintjei: 1. Egyéni vállalkozó, gazd. társaság, alapítvány, 2. Szövetkezetek, 3. Önkormányzatok, 4 Kormány. /Rendre ezeken a szinteken lehet felkarolni a helyi piacok létesítését. A négy említett szint között együttműködés lehetséges.” ? – SZÜKSÉGES!
Szerintem igenis van létjogosultsága a piacnak, ne hagyjuk elkallódni a kezdeményezést.
Hamarosan be lehet adni a Leader projekteket,valamelyik bugyrába biztosan belefér a helyi piac alapfeltételeinek megteremtése , szabályos beindítása. Egyesület is pályázhat, a terület a kérdéses, de akár bérleményen is megvalósulhat.