A napokban kutattam a felmenőim után az interneten. Nagyon érdekes dolgokat találtam, főleg levéltári anyagokat digitalizálva. Megtalálni véltem nagyapám fényképét is, egy szatócsbolt boldog tulajdonosaként pózolt a kép közepén.
Ez a felfedezés elindított bennem valamit. Nyomot hagyhatunk magunk után a jövőnek!
Kedves Utódaink!
Tudom, hogy nem túl pozitív az emlék, amit rátok hagyok, jobb lenne csak vidám dolgokról beszámolni, azért azt gondolom, jobb, ha tudjátok, mit ástunk el nektek a Csordahajtó melletti, EU-s (Európai Unió, ha esetleg ez már feledésbe merült volna) pályázati pénzből rekultivált területen.
Jobb, ha tudjátok azért ezt is. Több ezer köbméter hulladékot (veszélyes hulladékot) hordatott Nektek oda 2000 környékén az akkor regnáló faluvezetés. 2011-ben betemetjük ezt a kis ajándékot.
Amúgy csak pozitívan, ha időm engedi, sorozatomat folytatni fogom, biztos lesz olyan is, amire büszkék lesztek.
Laci bátyátok 🙂
Nem lehetne ide még elásni más „szemetet” is, mielőtt beborítják földdel? Majd teszünk ki egy fejfát 🙂
Egyébként meg remélem, hogy lesz emléktábla, ami kiírja, hogy „Győrújbarátnak sok szeretettel több ezer tonna illegális szemét Juhászné Árpási Irma polgármestertől és Komjáti János jegyzőtől”.
Kedves Laci!
Csak a pontosabb információk végett, ahogyan én ismerem azokat.
1., 2003.-ban mértük meg (pontosabban helyszíni mérésekkel becsültük meg) a Győrújbaráton illegálisan lerakott hulladék mennyiségét. Akkor ezt kb. 200.000 m3-re taksáltuk, ami ca. 320.000 tonnának felelt meg. Ennek túlnyomó része a csordahajtó néhai illegális homokbányájában lerakott hulladék.
2., Találtunk akkoriban elég sok veszélyes hulladéknak számító hulladékot is (pl. kutyatetem, festékes dobozok, festékes hordók, formalinos hordó, stb.), azonban a pontos arányt soha senki nem tudta és főképp nem akarta felderíteni.
3., Azt, hogy ezt az akkori faluvezetés hordatta volna oda?
Nem hiszem, hogy ez így volna. Egyrészt, ha a faluvezetés alatt a teljes testületet, jegyzőt és a hivatalt érted, akkor valószínűleg tévedsz, esetleg egy két fő lehetett aktívan érintett az ügyben, de ezt soha senki nem bizonyította. És az akkori testület egyes képviselői sem voltak egyformák, tehát nem teljesen fair az általánosítás. Másrészt ekkora mennyiséget nem is tudtak volna odahordatni.
Az Ő bűnük ebben a kalandban inkább az, hogy évekig szemet hunytak, semmit nem csináltak, sőt a jegyző még konkrét feljelentésre sem reagált semmit, inkább tussolta az ügyet, ameddig csak tudta. Igaz a teherautó sofőrök a környékbeliek elmondása alapján többször hivatkoztak rá, hogy a jegyző engedélyével rakják le a sittet. Na de most kinek higgyünk, a teherautó sofőrök sem voltak hófehérek az ügyben.
Persze el lehet mélázni azon is, hogy mennyit spóroltak az illegális lerakással az eredeti hulladéktulajdonosok.
Csak infónak becsatolom egy fotómat, amit 2003-ban csináltam a területen. Ebből látszik talán mi volt ott!(Sajnos csak egy fotót enged a rendszer!)
Az üggyel kapcsolatban azonban érdemes elgondolkodni a hazai jogalkalmazás erősen vitatható módszerein. Pár százezer köbméter önkormányzati tulajdonú hulladékot simán el lehet temetni(és csak az isten tudja mi van a mélyén), míg, ha mondjuk egy vállalkozó kiborít párliter gázolajat, máris földet cseréltetnek vele két méter mélyen.
Valaki biztos elnéző volt a jogszabályokkal, gondolom, megfelelő ellentételezés fejében… De ez már csak így ment Győrújbaráton évtizedeken keresztül.