Mint arról már több fórumon is tájékoztatást nyújtottunk a Győrújbaráti Evangélikus Egyházközség 2011 tavaszán beindítja Házi segítségnyújtó szolgálatát.
Az indulás kezdeti lépésein már túl vagyunk, megvizsgáltuk a szociális alapszolgáltatások jogszabályi és szakmai feltételeit valamint kalkuláltunk a non profit működés pénzügyi feltételeivel.
Tervünkről tájékoztattuk az Önkormányzatot, a Házi orvosokat és több fórumon is híradással szolgáltunk a falu lakossága számára.
Végezetül felmértük a községben jelentkező valós igényt az általunk nyújtandó házi segítségnyújtásra és szociális étkeztetésre.
Vizsgálatunk eredményeként megállapítottuk, hogy a működés szakmai és jogszabályi feltételei megalapozottak, a szolgálat igénybevételére jelentkezők száma pedig lehetővé teszi a non profit működést.
Most az engedélyezés lépései következnek. Első lépésben a Győrújbaráti Evangélikus Egyházközség Presbitériuma dönt a szociális intézmény alapításáról. Ezután a Magyarországi Evangélikus Egyház Diakónia és Gazdasági bizottsága véleményezi az általunk összeállított szakmai programot és gazdasági számítást. Következő lépésben a Győr – Mosoni Evangélikus Egyházmegye engedélyezi az intézményalapítást. Az Evangélikus Egyház szerveinek hozzájárulásának birtokában kérjük az állami hozzájárulást. A többszintű engedélyezés talán bürokratikusnak tűnik, de ez a rendszer biztosítja számunkra, hogy az általunk alapított intézmény minden jogszabály előírásának megfelelően szakmailag és gazdaságilag megalapozottan és az igénybevevők elvárásainak megfelelően működjön.
A szükséges engedélyeket május végére tudjuk megszerezni, így az intézmény várhatóan júniusban tud indulni. Induláskor azok számára tudjuk a szolgáltatást biztosítani, akik március végéig jelzik igényeiket. Ezután jelentkezők már csak várólistáról tudnak bekerülni a rendszerbe, mivel az állami engedélyezés szabályozza az ellátottak létszámát.
Ugyan több fórumon tájékoztatunk már az igényelhető szolgáltatásokról emlékeztetőül azonban itt is tájékoztatást szeretnénk nyújtani arról, hogy mit is jelent a házi segítségnyújtás a gyakorlatban:
A házi segítségnyújtás olyan gondozási forma, amely az igénybe vevő önálló életvitelének fenntartását – szükségleteinek megfelelően – lakásán, lakókörnyezetében biztosítja.
A szolgáltatás sokrétű, magában foglalja az ellátott fizikai, egészségügyi, lelki gondozását, és a hivatalos ügyek intézésében nyújtott közreműködést is.
A házi segítségnyújtás keretében igény bevehető szolgáltatások, az ellátott személyi higiénével valamint a háztartással kapcsolatos feladatok elvégzésére irányulnak. Többek közt: élelmiszer beszerzés, szükség esetén elkészítés – tüzelőről való gondoskodás – takarítás – bevásárlás – ebédszállítás – mosogatás – beszélgetés, meghallgatás – varrás – fürdetés – felolvasást- a ház körüli teendők – a háziorvosi szolgálattal való együttműködés, az orvosi vizsgálatokra való eljutás segítése, a gyógyszerek kiváltása, szükség esetén az adagolás.
A személyes gondozó figyelemmel kíséri az ellátott testi-lelki funkcióit, (vérnyomás és vércukorszint mérés) hangulatváltozásait, segíti a biztonság érzésének kialakulását; igény szerint közreműködik a hivatalos ügyek intézésében.
A szolgáltatást felekezeti hovatartozás nélkül igényelhetik azok az idős emberek, akik számára a gondozási szükséglet megállapítható. Ezen feltétel a nyugdíjasok számára – a megerőltető évtizedekkel hátuk mögött -, alapszinten, szinte mindenki számára elérhető.
Családok illetve egyedül élők, de akár szeretteik gondozását maguk mögött tudók is gondolhatnak erre a fajta segítségre, hisz a napközbeni és az eseti nagyobb feladatok döntő részét át tudjuk vállalni e gondozói tevékenységben.
Szeretnénk tudatosítani, hogy a segítség elfogadásának felvállalása, nem az élet terhei alatt elnehezedett idős ember elesettségének fokmérője, hanem – mint önmaga felé, mint eddigi segítői felé való -, józan belátásának és a mindennapok könnyebbé tenni akarásának bölcsessége!
Az Evangélikus Egyházközség által alapított szociális intézmény non profit módon állami és egyházi normatívából végzi a szolgálatát. Az igénybevétel egy jogosultság vizsgálat előzi meg. A vizsgálat során napi 1 órától napi 4 óráig állapítható meg jogosultság. Ezen belül az ellátott határozhatja meg, hogy milyen jellegű szolgáltatást és milyen rendszerességgel igényel. Az ellátáshoz egy jelképes összeggel (óránként 100 Ft –al) kell csak hozzájárulni.
Az igények felmérésekor azt tapasztaltuk, hogy a Győrújbaráton élő idősek erejüket meghaladóan is gondoskodnak magukról és szeretteikről. Az idő múlásával azonban tapasztaljuk, hogy sokakban győzedelmeskedik a józan belátás és szívesen fogadják a segítő kéznyújtást és belátják, hogy az általunk nyújtott szolgálat hozzásegíti Őket ahhoz, hogy minél több időt tölthessenek családi körben.
Karsay Lajos
lelkész
Rátz András
Felügyelő
A Győrújbaráti Evangélikus Egyházközség nevében
Legtöbb hozzászólás