Hétfőn Településfejlesztési bizottsági ülés volt, ott jártam.
Mire való a bizottság?
Amikor a helyhatósági választásokon képviselőket választ a polgár szerintem már sokakban akkor bizonytalanság van, vajon azok mit csinálnak. Biztos olyasmi, mint a Parlament. És a bizottság? A bizottság is olyan lehet, mint az országgyűlésben. Na most a néhány évvel ezelőtti önmagam itt már megakadt volna. Pedig egyszerű: a bizottság önkormányzati képviselőkből és külsős (nem képviselő) tagokból áll és az a feladata, hogy az önkormányzati testület döntésit előkészítse. A testület fog dönteni a testületi ülésen, de a bizottság előkészíti a döntést, átrágja a témát. Nem is kerülhet a testület elé kérdés bizottsági tárgyalás nélkül. Az ülések nyilvánosak és a mostani döntés alapján még a bizottság döntése (szavazás) előtt hozzá lehet szólni a témához röviden. Eddig gondolom átment. Bonyolultabb szerencsére nem is lesz.
Joggal merül fel a kérdés, hogy miért megy el valaki egy ilyen ülésre. Általában mert lobbizik valamiért, el akar érni valamit. Ez a legtöbb esetben tényleg valamilyen településfejlesztési ügy. Engem a honlapon közzétett napirendi pontok közül ez ragadott meg: „Belterületbe vonási kérelmek”. Na, gondoltam, megint egy új lakópark, ezt meghallgatom, ez volt a második tervezett téma. Persze emiatt, mint kiderült felesleges volt aggódnom, de ha már rászántam az időmet az ülésre kiragadok néhány, általam érdekesek tartott dolgot. (A második napirendi pontból persze utolsó lett, mer átszabták a sorrendet.)
Tervezés pályázattal
A falu megvette a kontrasarkon az ingatlant, ahol a papírbolt volt. Nagy felelősség, hogy mit épít ide az önkormányzat, mert ez van a falu közepén, de legalábbis ez a legforgalmasabb pontján. Szükség lenne egy iskolai sportpályára, parkolókra, közösségi térre, lehet, hogy a kontrasarkon egyszer egy eltolt körforgalmat kell létesíteni, sok minden elhangzott ezzel kapcsolatban. A döntés nehéz. A bizottság azt támogatja, hogy egyetemisták körében pénzdíjas pályázatot írjon ki az önkormányzat a terület beépítésére. Sőt további két területtel kapcsolatban is hasonlóan döntöttek.
Van-e önös érdek?
A hosszútávú fejlesztési koncepció részeként felmerült a rendezési terv szerint jelenleg is szereplő tehermentesítő út létesítése a Fő út faluszéli vége és a Veres Péter út Csanak felőli vége között. Ez az egyre nehezebben járható Fő utat tehermentesítené. Ezzel kapcsolatban előrelátásról tanúskodó kérdések merültek fel: – Az út mentén esetlegesen kialakított rengeteg telekre költöző lakókat fel tudja e szívni a baráti infrastruktúra, konkrétan van-e annyi óvodai és iskolai hely, hogy az új lakók gyerekei elférjenek?
Elhangzott továbbá az a kínos, de helyénvaló kérdés, hogy az adott területen és a környékén kinek van birtoka? Ez tetszett. Mert sokak féleleme az elmúlt években az volt, hogy egy-egy lakópark kialakítása egy szűk csoport érdekeit képviselik, de a többség javát viszont abszolút nem szolgálják. Helyesnek gondolom, hogy egy koncepció kialakításának első lépésében felmerül ez a kérdés, tisztázandó az anyagi függőségeket. Nemleges válaszok érkeztek a kérdésre.
Vajon milyen módon fog az önkormányzat gazdagodni a környéken levő telkek értéknövekedéséből, van-e erre valami mód? Ugyanis előfordulhat, hogy egy ingatlan értéke tízszeresére nő a terület infrastruktúrájának kiépülésével.
Belterület vagy külterület
A lényeg, hogy a belterületen lehet lakóház, a külterületen meg nem. Ezért a külterület olcsóbb, de ha ügyeskedik valaki, akkor belterületté lehet minősíttetni, sok milliót lehet így megtakarítani. Ezt a döntést is a bizottság készíti elő, javaslatot tesz a testületnek, aki dönt. Megjegyzem a testület ritka esetben megy a bizottsággal szemben, jelen esetben a kilenc tagú testületből öten jelen voltak, ha ők egyet értenek, ez a testületi ülésen is elegendő a döntéshez.
A belterületbe vonási kérelmek ügyében a bizottság elnöke (Árvai István) azt javasolta, hogy minden egyes esetet vizsgáljanak meg külön-külön helyszíni bejárás alkalmával. Emlékeim szerint kilenc ilyen kérelem volt a bizottság előtt. Sőt kérés érkezett arra is, hogy név nélkül, csak a kérelem tartalmát ismerjék meg a bizottsági tagok, hogy részrehajlás nélkül dönthessenek.
Ez megint nagyon szimpatikus volt. Nem asztal mellől söpörnek félre vagy támogatnak egy-egy ügyet, hanem időt nem sajnálva utána járnak a kérdésnek. Sőt már jelen ülés előtt több képviselő helyszíni bejáráson vett részt bizonyos ügyek kapcsán!
***
A látottak alapján úgy éreztem, hogy jó kezekben vannak a falu dolgai. Remélem – tán némelyek által naivnak tartott – véleményemre nem fog a valóság rácáfolni.
Kitartást a képviselőknek és a külsős tagoknak a munkájukhoz. Köszönjük nekik.
Legtöbb hozzászólás